آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۴۳۲۲۵
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۵/۰۹ - ساعت ۹:۲۳

واقعه غدیر خم یک رخداد بین‌المللی است

حجت الاسلام سالاری مکی مدیر حوزه علمیه خراسان شمالی، ضمن گرامیداشت ایام با برکت دهه ولایت و امامت اظهار داشت:  آنچه که باید در این ایام مورد عنایت قرار گیرد، این است که واقعه غدیر خم یک رخداد بین‌المللی است و همه ملت ها و همه اقوام و همه مذاهب باید این ایام را به صورت ویژه جشن بگیرند، و این که خدای تبارک و تعالی در قرآن کریم و آیه معروف به اکمال دین ، اتمام نعمت و رضایت خود را در گرو پذیرش ولایت امیرالمومنین علی (ع) میداند، بیانگر این مهم هست و اینکه پیامبر اسلام(ص) بعد از حجه البلاغ که بر مبنای آیه "یا ایها الرسول بلغ ما انزل الیک من ربک...." ما باید آخرین حج پیامبر را حجه البلاغ یعنی حجی که پیامبر ماموریت ابلاغ ولایت امیرالمومنین(ع) را داشت بنامیم نه حجه الوداع.
واقعه غدیر خم یک رخداد بین‌المللی است,خراسان شمالی+بجنورد+غدیر خم+عید غدیر+سالاری مکی

حجت الاسلام سالاری مکی مدیر حوزه علمیه خراسان شمالی، در گفتگو با دبیر نسرا بجنورد ضمن گرامیداشت ایام با برکت دهه ولایت و امامت اظهار داشت:  آنچه که باید در این ایام مورد عنایت قرار گیرد، این است که واقعه غدیر خم یک رخداد بین‌المللی است و همه ملت ها و همه اقوام و همه مذاهب باید این ایام را به صورت ویژه جشن بگیرند، و این که خدای تبارک و تعالی در قرآن کریم و آیه معروف به اکمال دین ، اتمام نعمت و رضایت خود را در گرو پذیرش ولایت امیرالمومنین علی (ع) میداند، بیانگر این مهم هست و اینکه پیامبر اسلام(ص) بعد از حجه البلاغ که بر مبنای آیه "یا ایها الرسول بلغ ما انزل الیک من ربک...." ما باید آخرین حج پیامبر را حجه البلاغ یعنی حجی که پیامبر ماموریت ابلاغ ولایت امیرالمومنین(ع) را داشت بنامیم نه حجه الوداع.
وی افزود: با شرایطی که پیامبر برای گردهمایی مسلمانان در غدیر خم تدبیر کردند اعم از مکان خاص و بکر که تا آن زمان اجتماعی به آن عظمت در آنجا صورت نگرفته، نوع دعوت مردم که حتی حجاج یمن و خود مکه هم ملزم به حضور در این مکان بودند، که کیلومتر ها فاصله از مکه دارد و نوع آماده شدن پیامبر برای این مراسم اعم از غسل کردن ایشان ،جامه نو پوشیدن، روغن زدن مو و محاسن، دستور به تهیه منبری که همگان ایشان و حضرت علی(ع) را بر فراز آن ببینند دستور به همراهی مردم در اعلام بیعت شفاهی همگانی و بعد توقف در غدیر به مدت سه روز برای مراسم بیعت و حتی زنان با دست گذاشتن در تشت آب باید بیعت کنند.
مدیر حوزه علمیه خراسان شمالی در ادامه گفت:  دیگر نکاتی که پیامبر در خطبه  غدیر بیان کردند که مهمترین نکته آن جمله معروف "فلیبلغ الحاضر الغائب والوالد الولد الی یوم القیامه" می باشد که یک ماموریت همگانی برای همه مسلمانان در ترویج و تبلیغ غدیر صادر کردند. حاضران به غائبان پدران به فرزندان تا روز قیامت باید پیام غدیر که ولایت پذیری و ولایتمداری هست را برسانند.
وی در انتها گفت: حال اگر این امر اتفاق بیفتد چه میشود و اگر امام در جامعه محور باشد و همه منقاد او باشند، می توان گفت ترجمه دعایی است که در ماه مبارک رمضان می خوانیم اللهم ادخل علی أهل القبور السرور... یعنی مرده های قبرستان هم در این جامعه در شادمانی هستند فقیری در جامعه نیست بیماری نیست،گرفتاری نیست.
وی همچنین گفت: دینی می‌تواند اسلام تلقی شود که مورد رضایت‌ خدا قرار گیرد. در روز غدیر، با نصب امامت و سیاست اسلام، خداوند راضی می‌شود که اسلام دین جهانی باشد و منهای غدیر رضایت پروردگار حاصل ‌نشده است.
این مقام مسئول گفت: در طول‌ ۲۳  سال رسالت و تبلیغ پیامبر، چه روزی می‌تواند روز یاس کفار باشد؟ آیا روزی که پیامبر اسلام(ص) به رسالت مبعوث‌ شد؟ بی‌تردید روز بعثت نمی‌تواند روز یاس کفار باشد، زیرا دین ‌در آن روز کامل نشد و کفار هنوز نفهمیده بودند که قضیه چیست؟ تا امیدوار یا ناامید گردند.
مدیر حوزه علمیه خراسان شمالی گفت: افزون بر این، کفار و مشرکان‌ مکه در روزهای اول بعثت و حتی تا۱۳  سال پس از آن قدرت بسیار داشتند و امیدوار بودند اسلام و پیامبر(ص) را از میان بردارند. و آیا روز پیروزی مسلمین در بدر روز یاس کفار بود؟ بی‌تردید پاسخ منفی است. زیرا آیه به اعتراف شیعه و سنی در روز غدیر و آخر عمر پیامبر نازل شده است. افزون بر این، کفار در بدر ناامید نشدند، زیرا در سال بعد به مسلمانان یورش بردند و سپاه ‌اسلام را در احد شکست دادند. 
وی در انتها گفت: پس می توان گفت روز غدیر روز یاس وناامیدی کفار ومشرکین هست وامروز هم باید با تاسی به غدیر وضرورت نشر معارف عمیق ونهفته دران ناامیدی تمامی بدخواهان این نظام را فراهم آوریم.

انتهای پیام/یزدانی

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی سپهرآیین، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال سپهرآیین درج شود.
 

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر


پایگاه خبری تحلیلی سپهرآیین